Tadelakt

Tadelakt on traditsiooniline Maroko krohvimistehnika veekindlate pindade viimistlemiseks. Ajalooliselt on tadelakt levinud ainult ühes Maroko piirkonnas - Marrakeshi linna ümbruses. Seda põhjusel, et sealne looduslikult leiduv lubi on väga eriliste omadustega. Loodus on sealseteleelanikele pakkunud sisuliselt valmis krohvisegu. Seda põletati ja kustutati ning kasutati krohvimiseks. Spetsiaalse kivikesega poleerides sai sellest väga suure tihedusega pinna, mis vastab tänapäevasele kvaliteetsele betoonpinnale. Algselt kasutati tadelakti joogivee transportimise tsisternide tihendamiseks. Seejärel idamaiste aurusaunade ehk nn hamammide viimistlemiseks ja ka paleedes seinte ja põrandate katmiseks. Traditsiooniliselt tegid seda tööd berberi meistrid, kes oma teadmisi õigetest töövõtetest põlvest põlve edasi andsid.
Kesk-Euroopas hakati tadelakti kasutama alles mõned aastakümned tagasi. Tänapäeval kasutatakse tadelakti tihti kahhelkivide asemel vannitoa seinte, valamute, vannide ja ka tasapindade katmisel, saades sel moel eripärased veekindlad pinnad. Tadelakti eriliselt kumav pind mõjub võluvana ja ligitõmbavana. Viis, kuidas seda väikese kiviga tihendatakse tekitab kergelt lainelise, elusana mõjuva ja loomulikult läikiva pinna. Krohvi värvitoon jääb läbikumav ja varjundirohke, see sõltub pinna töötlemisest - kohas, kus materjali tugevamalt tihendatakse tekib tumedam, sügavam värvitoon. Erinevate valgusolude korral mõjub tadelakti pinna toon iga kord erinevalt.
Tadelaktiga töötamine nõuab keskmisest suuremaid käsitööoskusi. Pulber segatakse külma veega tihedaks pastaks. Segu võib toonida kõikide lubja suhtes püsivate pigmentidega. Krohv kantakse pinnale kahes kihis, ca 2 mm paksuselt. Tahenemise järel silutakse seda pahtlilabidaga ning tihendatakse ja poleeritakse kiviga väikesi ringikujulisi liigutusi tehes. Kiviks sobib basalt, ahhaat, graniit või muu väga tihe ja poorideta kivi, hea tulemuse saab spetsiaalset keraamilist tadelakti kivi kasutades. Neid on võimalik meie salongidest osta või rentida.
Tadelakt peab tahenema nii kaua, kuni seda saab hakata poleerima. Poleerimiseks sobiv hetk sõltub aluspinna veeimavusest ning sellest, millisel määral seal algselt niiskust on. See võib suurtes piirides varieeruda. Vähemalt 24 tunni pärast kaetakse pind oliivõliseebiga uuesti ning poleeritakse kiviga veel kord. Tulemuseks on kerge siidmati läikega ja vajaliku veekindlusega pind. Seep ja värske lubi reageerivad omavahel nii, et tekib vett mitte läbilaskev, samas aga veeauru liikumisele avatud pind. Pinna regulaarne hooldamine toimub edasi samuti oliivõliseebi ja pehme lapiga.

Tadelakti tootejuhend